Natura naszym sprzymierzeńcem podczas walki z kilogramami

Zawsze było powtarzane nam, że w naturze ukrywa się tajemnicza siła lecznicza. Nasze babcie zdawały sobie z tego doskonale sprawę. Przekazywały sobie ustnie tę wiedzę. Zioła i napary z roślin służyły im, jako lekarstwa na liczne dolegliwości. To nie jest tajemnicą. Medycyna ludowa ma wiele zalet. Z kolei warzywa w procesie zdrowienia, były wykorzystywane wyjątkowo sporadycznie. Liść zwyczajnej główki kapusty w najlepszym wypadku wykorzystywany był, jako okład na dokuczający odcisk na nodze.
Dopiero niedawno zostały odkryte jej właściwości wspomagania procesu odchudzania. Jak można szybko uzyskać szczupłą sylwetkę, jedząc jedynie kapustą. To wyjątkowo proste! Wystarczy przyrządzić zupę na bazie tego warzywa i spożywać ją codziennie. Do jej ugotowania za wyjątkiem kapusty niezbędne będą: dwie zielone papryki, jedna czerwona lub żółta, sześć cebul, sześć pomidorów i pęczek selera naciowego. Na koniec należy dodać przyprawy.
Następnie szatkujemy warzywa na drobne części, podsmażamy na łyżce oleju i wrzucamy do garnka tak by były zupełnie przykryte. Później gotujemy warzywa do miękkości. To niestety dopiero początek drogi ku szczupłej i zgrabnej sylwetce.
Od teraz zupa kapuściana będzie nam towarzyszyć pięć razy dziennie. Jest to największy minus tej diety. Pokonać wstręt do tego dania, jedząc je przez miesiąc każdego dnia to nie lada wyzwanie. By, zwalczyć rutynę żywieniową można zjeść inne warzywa gotowane na parze albo owoc. Byle nie był to banan. Z całą pewnością jednak poświecenie przyniesie spodziewane rezultaty. Ukazuje również, jak da się prędko zrzucić zbędne kilogramy i nie zbankrutować Dieta ta nie wymaga od nas dużych wydatków pieniężnych oraz częstych wizyt w poradni dietetycznej.