DIETA ANTYCELLULITOWA
Najskuteczniejsza dieta antycellulitowa to dieta zróżnicowana, zrównoważona i oparta w dużej mierze na owocach i warzywach. Zbyt wiele za tłustego jedzenia wzmaga wzrost komórek tłuszczowych. Jeśli ponadto solisz zbyt dużo, dostarczając w ten sposób swojemu organizmowi nadmiaru sodu, „pompa sodowo—potasowa” traci równowagę i w tkankach odkłada się woda. Z kolei dostarczanie organizmowi potasu, naturalnego kontrpartnera sodu powoduje, że tkanka łączna odprowadza wodę i wzmacnia się. Potas zawierają przede wszystkim pełnoziarniste produkty zbożowe, zielonolistne warzywa, fasolka, mleko, banany i pomarańcze.
Uwaga: radykalne diety nie pomogą w pokonaniu cellulitu, ponieważ zbyt szybkie spalanie tłuszczu uaktywnia wolne rodniki, które szkodzą tkance łącznej. Poza tym błyskawiczne diety skutkują znanym efektem jo—jo. Na skutek powtarzającego się przybierania i tracenia na wadze, tkanka łączna zaczyna się dodatkowo „zużywać”. W każdym razie lepiej jest na dłuższą metę zmienić nawyki żywieniowe.
CO MOŻE WZMAGAĆ CELLULIT
- Hormony: odkładanie się tłuszczu i wody wzmagają estrogeny, szczególnie w okresie dojrzewania, ciąży i przekwitania. U kobiet, które stosują pigułki antykoncepcyjne, ten proces może się jeszcze wzmagać.
- Brak ruchu: jeśli ktoś za mało się rusza, jego mięśnie wiotczeją. Zaburzone jest wskutek tego ukrwienie tkanki. To także wzmaga cellulit.
- Problemy z wagą: mocno wypełniona tkanka tłuszczowa zwiększa skłonność do tworzenia się cellulitu.
- Skłonności dziedziczne: strukturę tkanki łącznej, a tym samym skłonność do cellulitu, można również odziedziczyć.
- Stres: ciągłe napięcie wpływa negatywnie na skórę, ponieważ stres wzmaga aktywność nadnerczy, które są odpowiedzialne za wytwarzanie hormonów regulujących gospodarkę płynami w organizmie.
- Żylaki: na skutek zastojów krwi w nogach i gromadzenia się w nich wody, wymiana substancji odżywczych pomiędzy tkankami a krwią jest zaburzona.
- Palenie: nikotyna zwęża naczynia krwionośne i osłabia też tkankę łączną.