Aktywne przeciwdziałanie cellulitowi

Cellulit to nic innego jak tłuszcz, który w dużych gruzłach naciska na skórę od spodu. Jego przyczyną jest osłabienie tkanki łącznej, nazbyt wypełnione tłuszczem komórki i wiotkie mięśnie.

KOBIECA TKANKA ŁĄCZNA
Za prawidłowe napięcie konturów ciała i gładką skórę odpowiedzialna jest tkanka łączna skóry właściwej, znajdująca się pomiędzy naskórkiem a podskórną tkanką tłuszczową. Podczas gdy u mężczyzn jest ona stosunkowo zwarta, jej włókna u kobiet są rozmieszczone znacznie luźniej, wskutek czego komórki tłuszczowe z tkanki podskórnej łatwiej mogą przecisnąć się do góry. Natura świadomie tak to ukształtowała, aby podczas dziewięciomiesięcznej ciąży skóra mogła się bardzo mocno rozciągnąć. Jeśli chcesz rozpocząć skuteczną walkę z cellulitem, pomoże tylko kombinacja kilku środków jednocześnie: konsekwentne uprawianie sportu, przestawienie się na dietę ubogą w tłuszcze i regularne masaże. Specjalne produkty pielęgnacyjne i kosmetyki mogą uzupełniać kurację.

RODZAJE CELLULITU
Prosty test pozwoli ci ustalić, jakiego rodzaju są zmiany w twojej skórze.
Masz lekką postać cellulitu, jeśli przy normalnym staniu, siedzeniu, leżeniu nie widać jeszcze typowych wałeczków i bruzd, wyraźnie je jednak możesz dostrzec, jeśli palcami zbierzesz skórę. Chwyć w tym celu obydwiema dłońmi fałd skóry — na przykład na udzie — i lekko ściśnij z obu stron. Gdy ściskasz fałd skóry, nie powinnaś odczuwać bólu.
Średnio zaawansowany cellulit można rozpoznać gołym okiem, bez ściskania skóry. O ciężkiej postaci cellulitu eksperci mówią wówczas, gdy skóra w niektórych miejscach jest pogrubiała i ziarnista w dotyku. Na skutek niedostatecznego ukrwienia jest cały czas poszarzała i wydaje się stwardniała. W tak zaawansowanym stadium wiele kobiet odczuwa nieprzyjemne napięcie i ociężałość.

MASAŻ ANTYCELLULITOWY
Dzięki codziennemu masażowi tych stref, które sprawiają kłopot, przyspieszysz odprowadzanie złogów z tkanek. To pobudzi do pracy układ limfatyczny i krwionośny. Z czasem wygładzi się powierzchnia skóry. Możesz ją masować gołymi rękami, szczotką, wałkiem albo rękawicą do masażu.
Przy masażu antycellulitowym nóg postępuj następująco: zacznij od podudzi i posuwaj się powoli ku górze. Utwórz z dłoni trójkąt, ściągaj nimi skórę, a kciukiem głaszcz ją w kierunku palców. Ale uważaj: nie naciskaj zbyt mocno! Starannie omijaj też pajączki i żylaki.