Zdrowa dieta

Zdrowa dieta, czy jak kto woli zdrowe odżywianie to złoty środek do długiego życia w dobrym samopoczuciu. Aby przez długie lata czuć się sprawnie i prezentować się zdrowo, to już w dzieciństwie należy wykształcić w sobie pewne zwyczaje. Ma się rozumieć mowa tutaj o odżywianiu, ale także o wysiłku fizycznym i innych kryteriach, które determinują zdrowie.

Jak zbudować zdrową dietę – porady od dietetyków i piramida żywieniowa

Skoncentrujmy się jednakże na odżywianiu. Jaka powinna być zdrowa dieta? Prawdopodobnie powinna być niesprzeczna z ogólnie przystępnymi poradami, które zostały sporządzone i wydane drukiem przez osoby parające się zdrowiem, ale i technologią żywienia, przeważnie dietetycy. Owi profesjonaliści dawniej stworzyli piramidę żywieniową, która to do dnia dzisiejszego jest najważniejszą poradą dzięki której w optymalny sposób możemy rozporządzać naszą dietą.

Piramida żywieniowa definiuje jakie artykuły powinny pojawić się na naszych talerzach codziennie, a jakie tylko okazjonalnie.

Zasady zdrowej diety – kluczowe składniki

Na samym dnie piramidy figurują produkty zbożowe, nieco wyżej warzywa, owoce, potem nabiał, na przed ostatnim miejscu piramidy figurują: mięso, ryby, warzywa strączkowe zasobne w białko oraz jaja. Na najwyższym stopniu piramidy żywieniowej figurują tłuszcze. Stosownie z przedstawioną piramidą nasza dieta powinna w głównej mierze opierać się o produkty zbożowe. Zdecydowanie powinniśmy stronić od tłuszczy, szczególnie tych wielonienasyconych.

Zdrowa dieta, to dieta bogata w płyny oraz błonnik pokarmowy. Mieszanina tych dwóch rzeczy umożliwia oczyszczenie przewodu pokarmowego ze zalegającej żywności, przy tym przyśpieszy przemianę materii.

Zachowajmy w pamięci, iż złotym środkiem do sukcesu jest umiarkowanie i roztropność.

Dieta śródziemnomorska – przykład zdrowej diety

Dieta śródziemnomorska to jedna z najbardziej znanych i rekomendowanych diet na świecie. Jest ona oparta na regionalnych produktach spożywczych z basenu Morza Śródziemnego. Składa się z warzyw, owoców, orzechów, nasion, chleba pełnoziarnistego, ryb, owczego sera, oliwy z oliwek i wina. Ta dieta opiera się na spożywaniu zdrowych tłuszczy, w tym kwasów tłuszczowych omega-3, które są korzystne dla zdrowia serca i mózgu. Właściwe stosowanie tej diety może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka chorób serca, cukrzycy typu 2 oraz niektórych rodzajów raka.

Diety śródziemnomorskiej możemy spróbować podczas wakacji all inclusive w Chorwacji. W kraju tym łatwo jest znaleźć świeże owoce, warzywa, ryby i chleb pełnoziarnisty. Wiele z tych produktów jest oferowanych w lokalnych sklepach i restauracjach, co ułatwia trzymanie się tej diety nawet podczas wakacji. Jednocześnie można cieszyć się smakiem regionalnych dań i kultury kulinarnych, które są integralną częścią wakacyjnego doświadczenia.