Zdrowa dieta

Zdrowa dieta, czy jak kto woli zdrowe odżywianie to złoty środek do długiego życia w dobrym samopoczuciu. Aby przez długie lata czuć się sprawnie i prezentować się zdrowo, to już w dzieciństwie należy wykształcić w sobie pewne zwyczaje. Ma się rozumieć mowa tutaj o odżywianiu, ale także o wysiłku fizycznym i innych kryteriach, które determinują zdrowie.
Skoncentrujmy się jednakże na odżywianiu. Jaka powinna być zdrowa dieta? Prawdopodobnie powinna być niesprzeczna z ogólnie przystępnymi poradami, które zostały sporządzone i wydane drukiem przez osoby parające się zdrowiem, ale i technologią żywienia, przeważnie dietetycy. Owi profesjonaliści dawniej stworzyli piramidę żywieniową, która to do dnia dzisiejszego jest najważniejszą poradą dzięki której w optymalny sposób możemy rozporządzać naszą dietą.
Piramida żywieniowa definiuje jakie artykuły powinny pojawić się na naszych talerzach codziennie, a jakie tylko okazjonalnie.
Na samym dnie piramidy figurują produkty zbożowe, nieco wyżej warzywa, owoce, potem nabiał, na przed ostatnim miejscu piramidy figurują: mięso, ryby, warzywa strączkowe zasobne w białko oraz jaja. Na najwyższym stopniu piramidy żywieniowej figurują tłuszcze. Stosownie z przedstawioną piramidą nasza dieta powinna w głównej mierze opierać się o produkty zbożowe. Zdecydowanie powinniśmy stronić od tłuszczy, szczególnie tych wielonienasyconych.
Zdrowa dieta, to dieta bogata w płyny oraz błonnik pokarmowy. Mieszanina tych dwóch rzeczy umożliwia oczyszczenie przewodu pokarmowego ze zalegającej żywności, przy tym przyśpieszy przemianę materii.
Zachowajmy w pamięci, iż złotym środkiem do sukcesu jest umiarkowanie i roztropność.