Skąd się bierze nadwaga?

Tyje się zawsze wtedy, kiedy je się więcej niż potrzeba. Dzień po dniu, tydzień po tygodniu i miesiąc po miesiącu organizm gromadzi zapasy tłuszczu. Statystyczny mieszkaniec Europy zjada codziennie ponad 3400 kalorii, a potrzebuje ich tylko 2800! Nadmierna ilość kalorii odkłada się w postaci zapasów tłuszczu, przewidzianych na „czas niedostatku”. W wyniku tego wielu ludzi ma nadwagę.

Czy kobiety są grubsze niż mężczyźni?
Kobiety mają mniej komórek mięśniowych niż mężczyźni, co oznacza, że ich organizm spala mniej kalorii. Dlatego są bardziej narażone na odkładanie się tłuszczu. Innym czynnikiem wpływającym na przemianę materii są hormony. Kobiety potrzebują więcej tłuszczu niż mężczyźni, aby ich organizm był płodny. Zmieniają one ciężar ciała w trakcie procesu dojrzewania, przy menstruacji, przy ciąży i w okresie pokwitania. „Winę” za taki stan rzeczy ponosi hormon zwany estrogenem.
To estrogen odpowiada za to, że tłuszcz odkłada się w niepożądanych miejscach: na biodrach, udach i pośladkach. Oprócz tego hormon ten powoduje, że w tkankach ciała zatrzymuje się dodatkowa woda. Każda kobieta może to zauważyć podczas „trudnych dni”, kiedy ciężar ciała zwiększa się nawet o kilka kilogramów.

Otyłość jest bardziej niebezpieczna dla mężczyzn
Wydawałoby się, że mężczyźni nie powinni mieć problemu z utrzymaniem dobrej figury. Chudną o wiele łatwiej niż kobiety, ponieważ ich ciało reaguje szybciej na każdą zmianę diety oraz na wszelką aktywność fizyczną. Męskie komórki tłuszczowe są mniejsze niż kobiece i nie mogą zgromadzić dużej ilości tłuszczu. Męski hormon płciowy – testosteron – rozkłada tłuszcz i pobudza rozbudowę komórek mięśniowych. Dlatego u mężczyzny tłuszcz zbiera się raczej na brzuchu, a nie na pośladkach, biodrach czy na udach.
Nadwaga jest jednak o wiele bardziej niebezpieczna dla mężczyzn niż dla kobiet. Dzieje się tak dlatego, że słynny męski „piwny” brzuch składa się z czystego tłuszczu, którego organizm nie może odpowiednio zużyć. Otyłość negatywnie wpływa na serce i układ krwionośny. Dlatego mężczyźni powinni schudnąć wcześniej niż kobiety, których organizm o wiele łatwiej znosi obciążenie dodatkowymi kilogramami i przez długi czas nie jest jeszcze narażony na choroby.

Zrezygnuj ze starych przyzwyczajeń
Jeśli chcesz pozbyć się nadwagi, naucz się słuchać swojego ciała i zrezygnuj ze zgubnych dla twojej figury przyzwyczajeń. Musisz umieć rozróżnić, kiedy naprawdę odczuwasz głód, a kiedy masz tylko ochotę na coś do jedzenia. To, że akurat jest pora obiadowa i jedzą wszyscy wokół, nie oznacza, że i ty musisz jeść. Nie powinno się jeść „z nudów”, ani „na siłę” zjadać wszystko do końca. Należy też unikać zjadania resztek z lodówki.

Dobre strony estrogenu
Kobiety są bardziej narażone na wahania hormonalne niż mężczyźni. Estrogen powoduje, że ich organizm gromadzi więcej wody i łatwo odkłada tłuszcz. Hormon ten ma jednak także ogromne zalety. Jeśli kobieta zapewni sobie wystarczającą ilość ruchu i wapnia, zawartego w pokarmach, estrogen chroni ją w późniejszym wieku przed osteoporozą (odwapnieniem kości), zapobiega tworzeniu się osadu w naczyniach krwionośnych i opóźnia ich zwapnienie. To dzięki estrogenowi kobiety żyją dłużej niż mężczyźni.